موتور جرثقیل سقفی

7 تیر 1401
0 دیدگاه
موتور جرثقیل سقفی به عنوان یکی از قسمت‌های بسیار مهم و کاربردی این دستگاه است و در واقع نیروی محرکه آن به شمار می‌رود. کیفیت بالای این قطعه می‌تواند ایمنی و کارآمد بودن دستگاه شما را تضمین کرده و سبب افزایش عمر جرثقیل سقفی شما گردد. در مقاله امروز طهران سوله قصد داریم تا در مورد موتور جرثقیل سقفی با شما صحبت کرده و اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

موتور جرثقیل سقفی چیست؟

موتور جرثقیل سقفی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای جرثقیل است و وظیفه آن تامین نیروی مورد نیاز برای بلند کردن و پایین آوردن بار و حرکت چرخ دستی و جرثقیل در ابتدای ریل‌هایی است که سبب انتقال بار به مکان جدید می‌شود.


 ویژگی‌های یک موتور جرثقیل سقفی کارآمد چیست؟

یک موتور جرثقیل سقفی می‌بایست دارای قدرت تحمل بالایی بوده و قابلیت چرخش در هر 2طرف را داشته باشد. این موتور می‌بایست برای هر چیزی از بار کامل گرفته تا قلاب خالی راه‌اندازی و توقف زیادی داشته و هنگام راه‌اندازی گرم نشده و دارای سرعت معمولی یا پایین بوده و بار را به صورت ایمن و دقیق حمل نماید.


اهمیت موتور جرثقیل سقفی

تمامی فعالیت‌ها و عملکردهای جرثقیل سقفی اعم از قدرت بالابری، حرکات جرثقیل و … از طریق الکتروموتور سه فاز یا تک فاز متصل به گیربکس قدرتمند صورت می‌پذیرد. موارد ایمنی مربوط به هر جرثقیل و عملکرد قطع‌کن‌های مدار فرمان و سیستم اورلود نیز وابسته به وجود موتور جرثقیل سقفی بوده و تمامی این موارد به همراه حرکات طولی و عرضی جرثقیل اهمیت وجود جرثقیل سقفی را کاملاً آشکار می‌سازد.


پلاک موتور جرثقیل سقفی چیست؟

مهم‌ترین نکته جهت تعیین نوع الکتروموتور توانایی خواندن پلاک آنها است. نوع الکتروموتور در بالا و سمت چپ پلاک قرار گرفته و در قسمت پایین آن محدوده دور خروجی موتور و گیربکس بر دقیقه و فرکانس آن مشخص شده و تعداد دور خروجی موتور و تعداد دور خروجی گیربکس در دقیقه را نیز می‌توانید در این قسمت مشاهده نمایید. شرکت صنعتی سازه نگارسینا با دارا بودن سابقه بالا در طراحی، نصب، راه‌اندازی و سرویس‌های تعمیراتی جرثقیل‌های سقفی  و بهره‌مندی از مهندسان و تکنیسین‌های متخصص موتورهای جرثقیل سقفی را با قیمت کاملاً اقتصادی با طول عمر مفید، بیشترین اثربخشی و کمترین استهلاک،مجهز به سیستم کولینگ فن برای کار مداوم و هیتر حرارتی برای استفاده در شرایط رطوبتی در اختیار کارفرمایان و مشتریان قرار می‌دهد. در صورت نیاز به خرید و یا تعمیر موتورهای جرثقیل سقفی با گروه صنعتی سازه نگار سینا در تماس باشید.


اجزای موتور جرثقیل سقفی

اجزای موتور جرثقیل سقفی شامل روتور و استاتو بوده و روتور بخش دواری است که از یک هسته مسی تشکیل شده که سیم‌پیچ‌ها بر روی آن پیچیده می‌شوند. میدان مغناطیسی دوار ،نیروی الکترومغناطیسی را به روتور القا نموده و بدین شکل جریان الکتریکی ایجاد می‌شود پس از ایجاد جریان الکتریکی موتور در جهت میدان مغناطیسی به گردش درآمده و نیروی مکانیکی را تولید می‌کند.


برق موردنیاز جرثقیل سقفی به چه صورت تأمین می‌شود؟

برق مصرفی موتور جرثقیل سقفی به صورت تک فاز و یا سه فاز تامین می‌شود. برق سه فاز در ولتاژهای 110، 220، 380، 400، 500، 660 ولت تولید شده و در نتیجه موتورهای 3فاز توان بالاتری داشته و در صنعت کاربرد بیشتری دارند. توان موتور نیز بر حسب واحد اسب بخار یا کیلووات اندازه‌گیری می‌شود.


انواع عایق‌بندی موتور جرثقیل سقفی

عایق‌بندی موتور با توجه به درجه حرارت موتور در محیط‌های مختلف کاری به 4 کلاس F، B، A و H تقسیم شده و هر کدام براساس کلاس طبقه‌بندی شده قادر به فعالیت در دمای مجاز مشخصی (کلاس B 80 درجه سانتیگراد، کلاس H 130درجه سانتی‌گراد و …) می‌باشد. دمای کاری موتور در کارایی و طول عمر کناری موتور تاثیرگذار بوده و توجه به این نکته در هنگام خرید موتور برای افزایش عمر مفید آن ضروری است.


هنگام خرید موتور جرثقیل سقفی می‌بایست به چه نکاتی توجه کرد؟

در هنگام خرید موتور جرثقیل سقفی توجه به برخی نکات می‌تواند سلامت و ایمنی جرثقیل سقفی را تضمین کرده و میزان کارآیی آن را  به خوبی افزایش دهد.موتور موردنظر شما می‌بایست به طور خاص متناسب با کاربردهای جرثقیل سقفی شما بوده و میزان مصرف انرژی آن متناسب با نوع کاربردی جرثقیل باشد. بهتر است موتور در یک چرخه کاری معمولی به گشتاور کمتر، جریان کمتر و انرژی کمتری نیاز داشته و اندازه و ابعاد متناسبی داشته باشد. دارا بودن سرعت تطبیقی، درایو خودکار برای تغییر سرعت بالابر، محدوده توان الکتروموتور ، تعداد استپ ها و استارت ها ،ترمز مگنت ،نوع عایقبندی موتور و … سایر ویژگی‌هایی است که می‌بایست در هنگام خرید به آن توجه نمایید.


کلام پایانی

شرکت سازه نگار سینا طراح، تامین‌کننده و فروشنده انواع موتور جرثقیل سقفی در تهران، اطراف تهران و … می‌باشد.واحد بازرگانی شرکت سازه نگار جهت تامین نیازهای مشتریان و تامین موتور جرثقیل سقفی همواره آماده ارائه خدمت بوده و تمامی تجهیزات مربوط به جرثقیل‌های سقفی را به صورت تک فاز و سه فاز با کیفیت بسیار بالا در اختیارتان قرار می‌دهد. جهت استعلام قیمت و تامین موتور جرثقیل سقفی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ارسال دیدگاه