قیمت سوله جرثقیل دار

30 فروردین 1401
0 دیدگاه
سوله ها ساختمان های صنعتی فولادی هستند که به جهت کاربری های صنعتی و ایجاد سالن های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند.این سازه ها در موارد دیگری هم چون سالن های ورزشی ،انبارها و … نیز کاربرد وسیعی دارند .سوله جرثقیل دار یکی از انواع متداول سوله است که در آن از ابزاری به نام جرثقیل سقفی برای جابجایی اجسام و بارهای سنگین استفاده می شود .در مقاله امروز تهران سوله قصد داریم تا در مورد سوله جرثقیل دار و عوامل موثر بر روی محاسبه قیمت سوله جرثقیل دار با شما صحبت نماییم پس با ما همراه بوده و مطالعه مقاله امروز را از دست ندهید.

سوله جرثقیل دار چیست؟

سوله سازه ای فلزی است که از قاب های مسطح تشکیل شده است که این قاب ها با فواصل یکسان در کنار هم قرار می گیرند .این قاب ها با استفاده از المان های به یکدیگر متصل گشته و تشکیل یک خرپای فضایی را می دهند.فاصله این قاب ها در ایران حدود 6 متر بوده و یک سوله به صورت کلی از پوشش سقف،قاب مسطح عرضی،تیر اصلی،ستون،پرلین،میل مهار ،بادبندهای سقفی و جانبی ،آبچکان و ناودانی و وال پست تشکیل شده است .سقف های سوله عموما شیب دار بوده و برای نگهداری لاپه ها در برابر مولفه نیرویی مماس با سقف از میل مهار استفاده می گردد. جرثقیل های سقفی از جمله تجهیزاتی است که در ساختمان های صنعتی (سوله) وجود آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد.از این ابزار به منظور جابجایی قطعات و محصولات و بارهای سنگین استفاده می شود .


کاربردهای سوله جرثقیل دار

سوله های جرثقیل دار وسیله ای کاملا کاربردی در صنایع زیر به شمار می روند .این صنایع عبارتند از:

 • صنایع برش کاری
 • صنایع ریخته گری
 • صنایع واگن سازی
 • صنایع هوافضا
 • صنایع سیمان،سرامیک و کاشی سازی
 • صنایع ذوب و نورد فلزات و …

بارگذاری جرثقیل بر روی سوله ها

در اثر حرکت های طولی و عرضی جرثقیل علاوه بر نیروهای استاتیکی ناشی از وزن اجزای جرثقیل و بار اسمی آن در هنگام ترمز نمودن جرثقیل نیروهای دینامیکی نیز به سازه اصلی سوله وارد می گردند .بنابراین بارگذاری صحیح و اصولی جرثقیل در تمامی جهات (قائم، طولی و عرضی ) جرثقیل می بایست بر اساس مقررات ملی ساختمان صورت پذیرد .به همین دلیل در هنگام طراحی سوله ها می بایست مهندسان محاسب به نکات زیر توجه ویژه ای دشاته باشند:

 • دهانه جرثقیل و دهانه و ابعاد سوله
 • تعیین ارتفاع سوله
 • بارهای جانبی وارده ناشی از ترمز جرثقیل(نیروهای افقی ،عرضی و طولی)
 • بارهای قائم جرثقیل

بنابراین توجه به آثار دینامیکی ناشی از نصب این وسیله در حین طراحی می بایست حتما در نظر گرفته شود.شکل جرثقیل ها متناسب با کارآیی آن ها طراحی شده و به همین دلیل جرثقیل ها اشکال و ابعاد متفاوتی دارند.مهم ترین انواع جرثقیل نیز بر اساس استانداردهای ASME  و         DOE شامل جرثقیل سقفی جفت پل،جرثقیل سقفی تک پل،جرثقیل سقفی آویز ،جرثقیل های دروازه ای ،جرثقیل های بازویی و … می باشند.


 قیمت سوله جرثقیل دار چگونه محاسبه می شود؟

مشتریان به دلیل کاربری وسیع و گسترده سوله جرثقیل دار همواره به دنبال نحوه قیمت گذاری این گونه از سوله ها می باشند. بهتر است بدانید قیمت ساخت سوله جرثقیل دار به عوامل متعددی بستگی داشته و وجود جرثقیل ها می تواند به عنوان عاملی برای افزایش بهای تمام شده سوله ها تلقی گردد. نوع کاربری،محل احداث،نوع مصالح مصرفی ،نوع جرثقیل، دهانه، ظرفیت، چرخه کار، محیط عملیاتی و هرگونه ملاحظات ساختمانی یا ساختاری اضافی، همگی می توانند عاملی برای افزایش یا کاهش قیمت سوله جرثقیل دار به شمار آیند.سازه نگار سینا با دارا بودن تجربه بسیار بالا در زمینه طراحی ،تولید و نصب انواع سوله جرثقیل دار آماده خدمت رسانی به مشتریان در تمامی صنایع می باشد.بنابراین جهت کسب هر گونه اطلاعات و اطمینان از این که چگونه نوع مناسب سوله جرثقیل دار را برای کسب و کار خود انتخاب کنید با مشاوران سازه نگار سینا تماس بگیرید.


مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت سوله جرثقیل دار

 • نوع جرثقیل مورد نیاز شما
 • ظرفیت جرثقیل (که بسته به میزان باری که برای بلند کردن آن به جرثقیل نیاز دارید تعیین می شود.)
 • دهانه ای که باید زیر جرثقیل بپوشانید، یا فاصله افقی مرکز تا مرکز ریل های باند
 • ارتفاع تخمینی جرثقیل شما یا بالابر مورد نیاز
 • سرعت جرثقیل
 • مدت زمان و دفعات استفاده از جرثقیل
 • هر گونه الزامات خاص ساختمانی یا سازه ای برای بهره برداری یا نصب

دهانه جرثقیل سقفی چیست؟

دهانه، یا فاصله بین ریل های باند، یکی از بزرگترین عوامل موثر در افزایش هزینه ساخت سوله دارای جرثقیل سقفی است. هرچه دهانه جرثقیل بیشتر باشد، برای ساخت تیرهای جرثقیل به مواد بیشتری نیاز است. این ماده اضافه شده وزن جرثقیل را افزایش داده و بالتبع هزینه کلی کار نیز افزایش می یابد.


تعداد جرثقیل

با توجه به نیاز سیستم صنعتی ممکن است در یک سالن دو یا چند جرثقیل سقفی به صورت هم زمان مشغول به کار باشند و به دلیل وجود چندین جرثقیل سقفی در ترازهای مختلف  به صورت هم زمان تیرهای زیرسری متفاوتی برای جرثقیل ها می بایست طراحی شود که همین امر منجر به افزایش قیمت سوله جرثقیل دار می گردد.


ظرفیت یا حداکثر باراسمی چقدر است؟

ظرفیت جرثقیل سقفی حداکثر باری است که ممکن است بر روی جرثقیل در یک پیکربندی کاری خاص و در شرایط استفاده خاص اعمال شود.سازندگان سازه نگار سینا ظرفیت را بر اساس اطلاعاتی نظیر اندازه و وزن ماده ای که بلند می کنید ،دستگاه های بالابر زیر قلاب که ممکن است نیاز به استفاده داشته باشند،پیکربندی بالابر تکی یا دوبل و هرگونه ملاحظات دیگر برای استفاده از قابلیت های جرثقیل محاسبه می نمایند.به عنوان مثال جرثقیلی که به ظرفیت زیاد، دهانه بزرگ یا طبقه بندی نیاز دارد، ممکن است به طراحی تیر دوتایی نیاز داشته باشد.در این صورت این تیرها را می توان در طرح تیرهای جعبه فولادی جوشی سفت و سخت برای تقویت بیشتر طراحی کرد.بنابراین، این نوع راه اندازی به علت افزایش قابل توجه هزینه های کار و مواد برای جوشکاری و ساخت تیرها قیمت سوله جرثقیل دار را افزایش خواهد داد.


کلام پایانی

بسته به تعداد جرثقیل ها، پیچیدگی پروژه و … فرآیند قیمت گذاری آغاز و قیمت نهایی سازه محاسبه می گردد.همان طورکه قبلا نیز بیان شد نوع جرثقیل، دهانه، ظرفیت، چرخه کار، محیط عملیاتی و هرگونه ملاحظات ساختمانی یا سازه ای اضافی، همگی می توانند هزینه های ساخت سوله جرثقیل دار را افزایش و یا کاهش دهند .تماس با کارشناسان سازه نگار سینا به علت دارا بودن بیش از 15 سال تجربه در امر طراحی انواع سوله و جرثقیل های سقفی و سوله جرثقیل دار مسیر شما را در طراحی و تعیین یک سیستم مقرون به صرفه برای نیازهای صنعت خود هموار خواهد نمود .پس برای تعیین قیمت،بودجه بندی  و برنامه ریزی برای ساخت سوله جرثقیل دار خود با سازه نگار سینا در ارتباط باشید.

مهم ترین نکات موثر بر روی قیمت جرثقیل سقفی (Overhead Price Of Crane) شامل موارد زیر می باشد: 
قیمت جرثقیل سقفی زنجیری
خرید و قیمت جرثقیل دستی زنجیری ویتال 10 تن
  برند شرکت تولید کننده
  ظرفیت جرثقیل
  تک پل و یا دوپل بودن جرثقیل
  مدل جرثقیل دستی یا برقی
  قدرت حمل جرثقیل
  ارتفاع باربری
  زنجیر یا سیم بکسلی بودن
  میزان ایمنی دستگاه
  سطح کیفیت قطعات
  برخورداری از ضمانت نامه ها و گواهی گواهینامه های استاندارد و بین المللی

ارسال دیدگاه