ساخت جرثقیل سقفی+طراحی و مشاوره جرثقیل های سقفی

22 دی 1400
0 دیدگاه
بهترین محری جرثقیل الکتریکی سقفی

جرثقیل سقفی یکی از وسایل پیشرفته،مهم و بسیار کاربردی در صنعت است که از آن جهت جابه جایی و حمل بار در مقادیر وسیع و فراوان استفاده می گردد.استفاده از این دستگاه عظیم الجثه می تواند در فعالیت های تجاری ،صنعتی و ساختمانی که امکان حرکت بار در آن ها دارای محدودیت می باشد مفید واقع شده و در صف هزینه ها صرفه جویی نماید.در این نوشته قصد داریم تا توضیحاتی را راجع به ساخت جرثقیل سقفی و طراحی آن خدمتتان بیان نماییم تا بدین ترتیب اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم.

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی (Overhead crane) نوعی وسیله جابه جایی اجسام سنگین همانند ماشین آلات،بار ،ابزار و مواد در خطوط تولید سالن های صنعتی و انبارها می باشد که امکان حرکت و جابه جایی را تسهیل کرده به عنوان بهترین دستگاه برای جابه جایی اجسام سنگین در محیط های سرپوشیده شناخته شده است .این دستگاه دارای یک یا دو پل سازه ای موازی بوده که بر اساس محدوده تعریف شده قابلیت حرکت در جهات مختلف را دارد .مهم ترین کاربردهای جرثقیل سقفی استفاده از آن ها در صنایع ریخته گری،تولید محصولات بتنی،صنایع هوا فضا،صنایع واگن سازی،،صنایع تولید کاشی و سرامیک و …..می باشد.

جرثقیل سقفی دو پل


انواع جرثقیل های سقفی

جرثقییل های سقفی بر اساس کاربرد ،حجم و وزن بار و میزان جابه جایی بار در انواع مختلفی تهیه می گردند که در ادامه به معرفی تک تک آن ها می پردازیم:


1.تک پل

این نوع از جرثقیل ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به علت تامین خواسته ها در کاهش هزینه های طراحی سوله  نقش موثری دارد .


2.جفت پل

استفاده از این نوع از جرثقیل از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه بوده و برا ی جابجایی مواد در سالن‌هایی است که دهانه و ظرفیت بیشتری مورد نیاز می‌باشد گزینه مناسبی به شمار می رود.


3.آویز

این نوع از جرثقیل همان گونه که از نامش پیداست به راحتی بر روی سقف قرار می گیرند و به آسانی دسترسی به نقاط مورد نظر را فراهم می نمایند .


4.دروازه ای 

از این نوع از جرثقیل جهت جابجایی بار در محیط‌های باز و در داخل سالن‌ها استفاده می شود.


5.بازویی

قابلیت چرخش بالای این دستگاه در هنگام باربری از جمله مهم ترین مزایای استفاده از این دستگاه در کاربری های متفاوت می باشد.


جرثقیل سقفی در چه مکانی نصب می شود ؟

به صورت عمومی محل نصب جرثقیل سقفی در داخل سالن صنایعی که به این  دستگاه نیاز دارند می باشد.


اجزای تشکیل دهنده جرثقیل سقفی

پارامترهای مکانیکی جرثقیل سقفی و اجزای سازنده یا تشکیل دهنده جرثقیل سقفی شامل اجزای زیر می باشد:

بهترین محری جرثقیل الکتریکی سقفی


1.بالابر

اصلی ترین و مهم ترین پارامتر جرثقیل سقفی بالابر یا وینچ می باشد .با استفاده از بالابر به راحتی می توان جسم یا وسیله را بلند کرده و حرکت داد .این قسمت به دو دسته برقی و دستی تقسیم گشته و دسته برقی نیز دارای دو دسته سیم بکسلی و زنجیری می باشد.


2.کالسکه یا ترولی

کالسکه یا ترولی پس از راهبر به عنوان مهم ترین قطعه در جرثقیل سقفی شناخته شده است .این قطعه زمینه حرکت عرضی جرثقیل را فراهم نموده و بعد از بالابر تمام بار به این قطعه وارد می شود .کالسکه یا ترولی لسته به نوع جرثقیل شامل تک پل (ترولی آویز) یا دو پل (کالسکه رونشین ) دسته بندی می گردد.در ترولی رونشین ریل هایی بر روی دو پل جرثقیل کشیده شده و کالسکه حرکت خود را بر روی این مسیر انجام می دهد .اگر ترولی از نوع آویز باشد چرخ های ترولی بر روی بال پایینی جرثقیل قرار گرفته و سپس حرکت خود را انجام می دهد که بسته به ارتفاع سوله آویز می تواند وزنه مقابل یا آویز معمولی باشد که در این نوع از ترولی تناژ با توجه به دهانه به راحتی قابل تغییر می باشد.


3.پل

پس از کالسکه یا ترولی تمام بار به پل وارد می شود .پل جرثقیل سقفی بر اساس شرایط جرثقیل از پروفیل های استاندارد و یا تیرورق ساخته می شود .ابعاد پل وابسته به تناژ جرثقیل،عرض جرثقیل و دهنه سوله تعیین می گردد.


4.کلگی

بعد از پل تمام بار به کلگی منتقل می شود .این قطعه به همراه موتور گیربکس عملکرد طولی را تسهیل کرده و طول و ابعاد این قطعه در جرثقیل سقفی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.زیاد بودن طول و ابعاد این قطعه قدرت مانور طولی را کاهش داده و در صورت کم بودن به تیر حمال ها فشار زیادی وارد می کند.


5.سیستم کنترل جرثقیل 

این سیستم شامل کلید فرمان و ریموت کنترل و جوی استیک می باشد.


6.سیستم برق رسان جرثقیل 

این قسمت جزو پارامترهای الکتریکی و برقی جرثقیل سقفی بوده و در دو نوع طولی و عرضی شامل شین برق رسان ،سی ریل و سیستم کابل می باشد.سایر قسمت های برقی جرثقیل سقفی شامل تابلو برق،لیمیت سوئیچ و …. می باشد.


در هنگام خرید جرثقیل سقفی به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام خرید جرثقیل سقفی می بایست به اجزا و قطعات مکانیکی و برقی این دستگاه توجه ویژه ای داشته باشید .بالابر،تناژبالابر بر روی پلاک،سرعت بالابری،ارتفاع بالابری،ارتفاع زیر قلاب،تک سرعته یا دو سرعته بودن از جمله مهم ترین مشخصاتی است که می بایست در هنگام خرید جرثقیل سقفی به آن توجه زیادی نموده و وسواس زیادی خرج دهید .گروه کاری بالابر (یعنی ماکزیمم حالت تناژ چند بار سوئیچ در ساعت می تواند انجام دهد.) کیفیت ساخت و برند سازنده ،رعایت استانداردهای ملی و بین الملیی در ساخت دستگاه سایر مسایلی است که در خرید این دستگاه از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد .همچنین چنان چه قصد خرید جرثقیل سقفی استوک را دارید به میزان کارکرد جرثقیل و تعداد دفعات اورهال این دستتگه توجه نموده و با مد نظر قرار دادن جمیع موارد نامبرده خرید صحیح ،با کیفیت و مقرون به صرفه ای داشته باشید .همچنین پس از خرید دستگاه نامبرده و نصب در محل مشتری می بایست تمامی عملکرد های دستگاه نامبرده را تست کرده واز صحت عملکرد دستگاه اطمینان یابد و در صورت نیاز لوازم و تجهیزات جانبی جرثقیل سقفی هم چون کنترل بی سیم ،آژیر و چراغ گردان و … را خریداری نمایند .قیمت جرثقیل سقفی پنج تن


ساخت جرثقیل سقفی در ایران 

خوشبختانه جرثقیل های سقفی تولید ایران از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و کارخانه های فعال در این زمینه دارای گواهینامه ها و مجوزهای لازم برای ساخت این دستگاه مطابق با استانداردهای روز جهانی می باشند.جرثقیل ها مطابق با نیازهای متقاضیان و صنایع مختلف با کاربری های متفاوتی تولید و ساخته می شوند .جرثقیل های تک پل و دو پل برای استفاده در مکان های سرپوشیده مناسب بوده و به آسانی قابلیت نصب آن ها در زیر سقف سوله وجود دارد .


قیمت جرثقیل سقفی چگونه محاسبه می شود؟

قیمت جرثقیل سقفی بر اساس طراحی،برند و کیفیت قطعات استفاده شده به همراه سایر هزینه های جانبی هم چون هزینه های تولید ،هزینه های نیروی انسانی و باربری تعیین و محاسبه می شود .


ساخت جرثقیل های سقفی

فرایند طراحی ،ساخت و تولید جرثقیل های سقفی بسیار زمان بر و پیچیده است .در گذشته طراحی این دستگاه بسیار ساده بود و جرثقیل ها تا اواسط قرن شانزدهم از یک بازوی قابل گردش و دو تکیه گاه عمودی و افقی به همراه یک وزنه برای ایجاد تعادل تشکیل شده بود .اما امروزه با پیشرفت چشمگیر صنعت در پروسه ساخت و طراحی جرثقیل سقفی نیز تحولات اساسی صورت گرفته و ساخت و تولید این دستگاه با کاربری های متفاوت و ساختمان پیچیده روز به روز در حال افزایش است .


طراحی و مشاوره جرثقیل های سقفی

مشاوره در مورد خرید و نصب جرثقیل های سقفی با کارشناسان این حوزه می تواند شما را در مسیر خرید و انتخاب ،نصب و راه اندازی و جابجایی جرثقیل سقفی یاری نماید ..مشاوران ما با توجه به به پارامترهایی هم چون ظرفیت باربرداری ،کلاس کاری ،دهانه سوله میزان حرکت طولی دستگاه و سرعت حرکت آن و عملکرد اقتصادی بهترین نوع جرثقیل سقفی را با توجه به نیاز شما به شما معرفی نموده و اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیارتان قرار می دهند .با استفاده از جرثقیل سقفی امکان جابجایی اجسام سنگین و عبور راحت از فضای اصلی به راحتی برایتان مهیا شدهو هزینه های پروژه با استفاده از یان وسیله به علت ایجاد سازه استاندارد در طراحی سوله به نحو چشمگیری کاهش خواهد یافت .

ارسال دیدگاه