خرید ورق سوله

8 تیر 1401
0 دیدگاه
ورق سوله به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ورق ها برای تولید و ساخت سوله شناخته شده است .با توجه به این که از این ماده برای ایجاد پوشش های مختلف استفاده می شود چنانچه قصد خرید و انتخاب ورق سوله دارید می بایست ورق سوله ای متناسب با نوع سوله خود خریداری نمایید .در این نوشته قصد داریم تا در مورد خرید سوله و قیمت ورق سوله با شما صحبت کرده و توضیحات بیشتری را خدمتتان ارائه نماییم.

ورق سوله چیست؟

سوله سازه فلزی بسیار بزرگ با ستون های عظیم است که با محاسبات دقیق مهندسی ساخته می شود .برای کاهش وزن این سازه و در نتیجه کاهش قیمت سوله عموما مهندسان از مواد سبک ،کم هزینه و مقاوم برای ساخت سوله استفاده می نمایند.ورق‌های فولادی به دلیل استحکام بالا و سازگاری با شرایط محیطی مختلف معمولا متداول ترین نوع ورق مصرفی در سوله سازی به شمار می روند.اما بهتر است بدانید که در ساخت سوله علاوه بر ورق فولادی می توان از سایر ورق های آهنی از قبیل ورق روغنی، ورق های رنگی، ورق گالوانیزه، ورق سیاه و ….نیز استفاده نمود.به عنوان مثال استفاده از ورق آهنی مانند ورق سیاه در صنایعی مانند اتومبیل سازی، کشتی‌سازی، صنایع پل سازی و ساخت و ساز سوله و سازه‌های فلزی کاربرد بیشتری دارد.


انواع ورق آهن مورد استفاده در ساخت سوله

انواع ورق آهنی که در ساخت سوله مورد استفاده قرار می گیرند عباتند از:

1.ورق سیاه

ورق سیاه یا کلاف گرم به شکل رول و در ضخامت و ابعاد متفاوتی در بازار به فروش می رسد و کاربردهای آن علاوه بر ساخت سوله مصرف در صنایع لوله و پروفیل، سازه های فضایی و سازه های ساختمانی می باشد. 

2.ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه در ضخامت و عرض های مختلفی به دو شکل رولی و برش خورده به فروش می رسد.این محصول ضد زنگ بوده و در موارد مختلفی از جمله اجزای خودرو و پانل های مخصوص بدنه، لوازم خانگی و لوازم برقی، لوله و پروفیل‌سازی، فریم بندی و چارچوب‌های فولادی، اجزاء ماشین الات کشاورزی و …کاربرد وسیع و گسترده ای دارد.

3.ورق رنگی 

ورق رنگی یا ورق های فلزی گالوانیزه یکی از ورق های پر کاربرد در صنعت می باشند که بصورت رول عرضه شده و علاوه بر ساخت سوله در صنایع ساختمانی، صنعت حمل و نقل و  ساخت لوازم خانگی از آن ها می توان استفاده نمود.

4.ورق روغنی 

ورق روغنی یا ورق های دارای ضخامت بالا به صورت نورد سرد تولید شده و بدین شکل  تبدیل به ورق هایی با ضخامت کمتر می شوند.


نحوه استفاده از ورق سوله و آماده سازی آن ها

روش ساخت اجزای سوله در هنگام استفاده از روق و یا پروفیل بسیار متفاوت از یکدیگر می باشد.در صورت استفاده از ورق برای ساخت سوله مراحل کار به شرح زیر می باشد:در ابتدا ورق ها برای برشکاری آماده شده و پس از تسمه سازی یعنی یکسره کردن ورق ها و انجام جوش درزهای آن ها در روی شاسی و بازرسی جوش درزها مونتاژ اولیه ورق ها صورت می پذیرد .در این مرحله مونتاژ بال و جان و خال جوش کردن آن در داخل قالب انجام شده و پس از جوش اولیه و تکمیل جوشکاری بال و جان و یا جوش سخت کننده های ستون های جعبه ای مونتاژ صفحه ستون یا فلنج تیر انجام شده و تاب گیری صورت می پذیرد.سپس مونتاژ سخت کننده ها انجام شده و سایر الحاقیات هسته ستون مونتاژمی گردد.در ادامه با انجام جوش ثانویه جوش هسته ستون و تیر تکمیل شده و پس از مونتاژ نهایی جوش نهایی انجام می شود .


انواع روش های برشکاری ورق سوله

عملیات برشکاری بر حسب ضخامت ورق به دو صورت برش گرم و برش سرد قابل اجرا می باشد.برش گرم یا برش شعله ای ،قوسی به برش هر نوع ورق یا پروفیل که توسط فرایندهای ذوبی انجام می شود اشاره کرده و برش سرد یا مکانیکی با استفاده از وسایل و دستگاه هایی مانند قیچی ،برش پانچ،برش غلتکی ،اره گرد و اره تسمه ای انجام می شود.


مراحل آماده سازی لبه

1.ساخت شاسی برش
برای انجام عملیات برشکاری به روش حرارتی یا گرم ابتدا شاسی های مناسبی که ورق یا پروفیل را در وضعیت تخت و تراز قرار می دهند، ساخته
می شوند.
2. انتخاب و آماده سازی ورق
در این مرحله از محل انبار ورق (این کار می بایست با هماهنگی قبلی و با توجه به برگه دستور برش که معمولاً توسط دفتر فنی کارخانه تهیه می شود صورت پذیرد) ورق مورد نظر از میان ورق های تایید شده واحد کنترل کیفیت جهت برش انتخاب می شود.ورق مورد نظر تمیزکاری شده و در صورت داشتن قوس زیاد به علت انبارداری نامناسب از جهت مخالف تحت بار قرار می گیرد به حدی که ورق به راحتی روی شاسی برشکاری بنشیند.
3.لبه گیری
به علت گرد بودن لبه های نورد شده و ناصاف بودن آن ها باید قبل از هر گونه برشکاری، از یک سمت ورق، لبه آن بصورت صاف و گونیا برداشته شود.در برشکاری حرارتی باید هر تسمه از هر دو سمت حرارت ببیند تا در نهایت حرارت باقیمانده و تغییر شکل ناشی از آن در تسمه ها متعادل و موزون گردد.
4.ریل گذاری و برش
در این مرحله، به کمک ابزار متر و گونیای بلند یک متری ریل های برش مطابق نقشه ی دستور برش بر روی ورق قرار داده می شود. بر حسب ضخامت ورق، اپراتور سرعت حرکت مناسبی برای دستگاه برش را تنظیم می نماید و دستگاه با حرکت به سمت جلو عملیات برش را به صورت اتوماتیک تحت کنترل اپراتور انجام می دهد.در برش ورق بصورت تسمه های طولی (نه قطعات کوچک که ناگزیر به برش های عرضی می باشد مانند ورق های اتصال بادبندی یا سخت کننده ها و …)جهت حمل و نقل آسان ورق های برش خورده باید در امتداد برش حدودا هر دو متر برشکاری قطع شده و چند سانتی متر جلوتر مجددا ادامه یابد.به علت به وجود آمدن انقباض در اثر برش گرم در صورتی که ورق از یک طرف بریده شود، به صورت شمشیری درمی آید. به همین دلیل بهتر است هر دو سمت تسمه به صورت همزمان برش داده شده و عملیات با یک دستگاه برش که دارای چندین مشعل می باشد به طور همزمان صورت گیرد.

5.پخ زنی
پس از انجام برشهای اصلی، به دستگاه برش حرارتی زاویه داده شده و این بار با انجام برش زاویه دار، پخ لازم به لبه ها جهت انجام جوش شیاری داده می شود.
پخ یک طرفه معمولاً در یک مرحله و پخ دوطرفه در سه مرحله انجام می شود. امروزه دستگاه های برشکاری ساخته شده است که این مراحل را در یک مرحله انجام می دهد.


تسمه سازی

تسمه سازی فقط در مورد اعضای ساخته شده از تیرورق بکار می رود از آنجایی که ورق بصورت رول برش نخورده و یا اغلب بطول 6 متری برش خورده در بازار موجود می باشد و از طرفی اکثر دستگاه های برش گیوتین قابلیت برش ورق تا طول حداکثر 6 متر را دارا می باشند، جهت ساخت اعضای سازه نظیر ستون ها و یا حتی شاه تیرها که دارای طول بیش از 6 متر می باشند تسمه سازی امری اجتناب ناپذیر می باشد.در تسمه سازی باید از تسمه ورق های صاف و بدون پیچیدگی و یا شمشیری  شده استفاده شود. مونتاژ و یا سرهم کردن صحیح تسمه ها و رعایت محل قرارگیری بندهای جوش در قطعه نهایی از نکات بسیار مهم در کیفیت نهایی و کارایی تیرورق ها می باشد.در مرحله مونتاژ، تسمه ها روی یک شاسی مسطح در راستای یک سری صفحات عمودی کوچک بصورت لچکی که از قبل باید بصورت ریسمانی در یک  راستا قرار گرفته باشند، قرار گرفته و پس از هم راستا شدن درز جوش ها آن ها با خال جوش بهم متصل می شوند.قطعاتی كه با جوش شياري به صورت لب به لب به یکدیگر متصل می شوند باید هم باد یکدیگر قرار گرفته و به وسيله پيچ، گيره و یا خال جوش تا اتمام جوشكاري دروضعيت خود تثبيت شوند  


قیمت ورق سوله سازی

برای خرید ورق سوله اطلاع از قیمت آن امری ضروری و بسیار مهم است .قیمت ورق سوله وابسته به عوامل مختلفی بوده که می بایست در ابتدای ساخت پروژه سوله سازی به آن توجه نمود.محل احداث سوله،هدف از ساخت سوله و نوع طراحی سوله و نوسانات قیمت آهن و فولاد از عمده ترین موارد تاثیر گذار بر روی قیمت ورق سوله می باشند.

 

ارسال دیدگاه